Australia Day Military Honours List | Ralph Lauren

Must Read


The Governor-General is pleased to announce the following awards:

Distinguished Service Medal

Brigadier David John KELLY CSC (Australian Army)

For distinguished leadership in warlike operations as the Chief of Operations for the North Atlantic Treaty Organisation Operation RESOLUTE SUPPORT, Afghanistan from December 2018 to December 2019.

Commendation for Distinguished Service

Colonel Andrew Nicholas ABBOTT AM (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Combined Joint Director of Operations and Chief of Staff for the Train, Advise, Assist Command – South, while deployed on Operation HIGHROAD, from January to December 2019.

Corporal B (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as an Advisor with Task Group 632 Rotation XI deployed on Operation OKRA in Iraq from May to December 2019.

Colonel Michael Brodie BASSINGTHWAIGHTE DSM (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Commander Task Group Taji IX on Operation OKRA in Iraq from June to December 2019.

Captain Daniel COOPER (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Logistics and Aviation Fuels Advisor for Train, Advise, Assist Command – Air on Operation HIGHROAD from January to August 2019.

Captain Owen Kenneth GIBBS (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Task Group Afghanistan Insider Threat Analyst during Operation HIGHROAD from March to October 2019.

Lieutenant Jessica Ann LYONS (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as a Force Protection Platoon Commander on Operation HIGHROAD from March to September 2019.

Brigadier Timothy Charles O’BRIEN (Australian Army)

For distinguished performance of duties on warlike operations as the Commander Task Group Afghanistan on Operation HIGHROAD from March to November 2019.

Lieutenant Colonel T (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Commander Special Operations Task Group 632 while deployed on Operation OKRA from June to December 2019.

Sergeant W (Australian Army)

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Task Group 632 Signals Troop Sergeant deployed on Operation OKRA from May to December 2019.

Bar to the Conspicuous Service Cross (CSC and Bar)

Colonel Damien John MCLACHLAN CSC (Australian Army)

For outstanding devotion to duty as the Director Technical Regulation and Evaluation – Army in Logistics Branch, Army Headquarters.

Conspicuous Service Cross

Lieutenant Commander Khan Richard BEAUMONT RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement as Commanding Officer of HMAS Ararat on Operations RESOLUTE and AUGURY from June 2018 to August 2020.

Commander Robin Christopher DAINTY RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement and leadership as Commanding Officer HMAS Collins.

Chief Petty Officer Adam Fraser GILLON-SMITH (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement in assuring the cryptographic readiness of the Australian Defence Force’s Identification Friend or Foe capability.

Captain Scott Anthony HOULIHAN CSM RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding devotion to duty as Commanding Officer of HMAS Choules.

Commodore Bradley Robert SMITH RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding achievement in the field of materiel support for the Canberra Class Landing Helicopter Dock amphibious capability.

Captain Eric Stephen YOUNG RAN (Royal Australian Navy)

For outstanding devotion to duty as Chief of Staff to Chief of Navy.

Lieutenant Colonel Carl Nigel BAYLIS (Australian Army)

For outstanding achievement enhancing the Australian Army’s people capability systems.

Brigadier Damian Michael CANTWELL AM (Australian Army)

For outstanding achievement as the Commander of Joint Task Force 1111, Operation BUSHFIRE ASSIST 2019-2020.

Lieutenant Colonel Sharon Maree COATES (Australian Army)

For outstanding achievement as the Joint Task Group 646.2 Commanding Officer on Operation BUSHFIRE ASSIST 2019-2020.

Lieutenant Colonel Luke Thomas DAWSON (Australian Army)

For outstanding achievement as the Operations Officer at Headquarters 1st Division and Deployable Joint Force Headquarters.

Lieutenant Colonel Jane Larissa MCBARON (Australian Army)

For outstanding achievement in signals intelligence development for the Australian Defence Force as the inaugural Commanding Officer of the Joint Signals Intelligence Unit.

Lieutenant Colonel Michael Robert MUDIE (Australian Army)

For outstanding devotion to duty as the Commanding Officer 7th Signal Regiment, Staff Officer Grade One Cyber and Career Adviser Signals Corps.

Lieutenant Colonel Patrick Vincent O’NEILL (Australian Army)

For outstanding devotion to duty as Commander Australian Contingent and Chief of Operations, Operation MAZURKA, Multi-National Force and Observer Mission, Sinai, Egypt.

Colonel Michael Douglas SCOTT (Australian Army)

For outstanding achievement as Director of Current Military Commitments at Military Strategic Commitments Division.

Lieutenant Colonel Paul Frederick WRIGHT (Australian Army)

For outstanding devotion to duty as the Staff Officer Grade One Infrastructure in the Directorate of Enabling Support, Army Headquarters.

Flight Lieutenant Daniel BEURICH (Royal Australian Air Force)

For outstanding devotion to duty in aircrew training and tactics development on the AP-3C Electronic Warfare aircraft for the Australian Defence Force.

Wing Commander Mark David BROADBRIDGE (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in establishing the Aviation Candidate Management Centre, and in the remediation of aviation workforce supply for the Australian Defence Force.

Group Captain Michael John BURGESS-ORTON (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in development and delivery of joint command and control networks and information technologies for the Australian Defence Force.

Warrant Officer Jeffery Charles GRAHAM (Royal Australian Air Force)

For outstanding devotion to duty in explosive ordnance disposal training and development for the Australian Defence Force.

Squadron Leader Debbie HERBERZ (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in education and training for the Royal Australian Air Force.

Group Captain Paul Jeffrey KLOSE (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in implementation of the Defence Aviation Safety Regulations, in introducing the Air Force Safety Always Program, and improving fleet management of aviation land materiel for the Australian Defence Force.

Wing Commander Daniel Richard MCMANUS (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in the development of communications and land-based network information capabilities and specialist personnel for the Royal Australian Air Force.

Squadron Leader Amanda Ailsa NORRIS (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in F-35A Lightning II fighter aircraft training for the Australian Defence Force.

Group Captain Peter Raymond POLLOCK (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in project and program governance reform, and change management development and implementation in Capability Acquisition and Sustainment Group.

Group Captain Benjamin William POXON (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in air mobility development and operations for the Australian Defence Force as Commanding Officer of Number 35 Squadron for the Royal Australian Air Force.

Squadron Leader Matthew Allan TAYLOR (Royal Australian Air Force)

For outstanding devotion to duty in fighter aircraft maintenance as the Senior Engineering Officer of Number 2 Operational Conversion Unit, Royal Australian Air Force.

Wing Commander Stephen Arthur TUBBY (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in education and training development for the Australian Defence Force.

Wing Commander Naomi VAN DER LINDEN (Royal Australian Air Force)

For outstanding achievement in ethics and leadership development and delivery for the Australian Defence Force as Acting Director of the Centre for Defence Leadership and Ethics.

Conspicuous Service Medal

Lieutenant Commander Luke William BOGAN RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the commissioning Marine Engineering Officer of HMAS Brisbane.

Chief Petty Officer Rebecka Jasmine CLARK (Royal Australian Navy)

For meritorious achievement in the provision of exemplary medical support on Operation RESOLUTE from January 2018 to February 2020.

Lieutenant Commander Nicole Anne GRUNDY RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Course Implementation Officer Royal Australian Navy Recruit School.

Lieutenant Commander Jo HARVEY-COLLINGS RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious achievement as Staff Officer – Intelligence at Submarine Operations, Headquarters Joint Operations Command on Operation SAVILLE.

Leading Seaman Simone Hayley HENARE (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty in the field of Maritime Logistics.

Lieutenant Commander Daniel Edward HODGKINSON RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Head of Officer Initial Training HMAS Creswell and Executive Officer of the Royal Australian Naval College.

Commander Charles Geoffrey MARCHANT RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Weapons Electrical Engineer Officer in HMAS Arunta.

Warrant Officer William Gilvary MCCONNELL (Royal Australian Navy)

For meritorious achievement in the field of Navy Aviation Maintenance.

Warrant Officer Justin Powell MOORE (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Submarine Force Command Warrant Officer.

Leading Seaman Steven Arthur PALU (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty during the operation to recover the United States Marine Corp MV-22 Osprey aircraft and three missing Marines in August 2017.

Commander Matthew Scott RICHARDSON RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious achievement to the Patrol Boat community as Chief of Staff, Patrol Boat Group Headquarters.

Lieutenant Commander Scott James RIVETT RAN (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as Staff Officer Plans in the Maritime Geospatial Warfare Unit.

Leading Seaman Christopher Joseph SANDERS (Royal Australian Navy)

For meritorious achievement as the manager of the Communications and Information Systems Department in ADV Cape Inscription Starboard deployed on Operation RESOLUTE from January 2018 to June 2020.

Chief Petty Officer Amy Louise SEARLE (Royal Australian Navy)

For meritorious devotion to duty as the Operations Chief Petty Officer in Defence Communications Station Perth.

Major Leigh Joseph BROWN (Australian Army)

For meritorious achievement as Staff Officer Grade 2 – Infantry at the Combined Arms Training Centre.

Captain Joseph William CLEARY (Australian Army)

For meritorious devotion to duty as Future Training Materials Warrant Officer at the Defence Force School of Intelligence.

Warrant Officer Class Two G (Australian Army)

For meritorious devotion to duty in the field of special operations capability development and Special Forces Instruction while posted to the 2nd Commando Regiment and Defence Special Operations Training and Education Centre.

Captain Jonathan Robert GLOVER (Australian Army)

For meritorious achievement in the performance of duty as a Project Engineer at the 19th Chief Engineer Works.

Major Eli Simon HOLLISS (Australian Army)

For meritorious achievement as the lead Staff Officer for electronic countermeasure development and engagements within the Australian Defence Force Headquarters.

Warrant Officer Class Two Lance Robert KEIGHRAN (Australian Army)

For meritorious achievement as a Training Design Warrant Officer at the Army Logistic Training Centre and contributions to Project Land 121 Overlander training.

Lieutenant Colonel Renee Louise KIDSON (Australian Army)

For meritorious devotion to duty deployed as the Commanding Officer of the 5th Engineer Regiment Task Group on Operation BUSHFIRE ASSIST 2019-2020.

Sergeant Rodney Paul KNOX (Australian Army)

For meritorious achievement as an intelligence analyst supporting the design of a future training and exercise environment for the Army.

Lieutenant Colonel Sara Jayne MOLLOY (Australian Army)

For meritorious achievement in the development and operation of Human Performance Development as the 3 Brigade Senior Health Officer.

Major Brenton John PEARCE (Australian Army)

For meritorious achievement as the Executive Officer of the 1st Battalion, the Royal Australian Regiment; and as Headquarters 3rd Brigade Personnel Officer.

Warrant Officer Class Two Christopher William ROHWEDER (Australian Army)

For meritorious achievement in training and development support of the Australian Defence Force Explosive Ordnance Disposal Remediation Program at the Defence Explosive Ordnance Training School.

Lieutenant Colonel Henry William STIMSON CSC (Australian Army)

For meritorious devotion to duty as the Commanding Officer of the 2nd Combat Engineer Regiment Task Group whilst deployed on Operation BUSHFIRE ASSIST 2019-2020.

Chaplain Jui-Hsiang SU (Australian Army)

For meritorious achievement in leadership, pastoral support and welfare management within the Australian Army.

Group Captain Davin James AUGUSTINE (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement as the Chief of Staff Headquarters Joint Task Force 633 while deployed on Operation ACCORDION from December 2018 to October 2019.

Warrant Officer Locksley Keith BURNS (Royal Australian Air Force)

For meritorious devotion to duty in the sustainment and development of air traffic control, air navigation and surveillance systems for the Australian Defence Force.

Corporal Leigh Michael OKUNEV (Royal Australian Air Force)

For meritorious devotion to duty in the technical support of the Defence Air Traffic Radar System at Williamtown as a Communications Electronics Technician.

Squadron Leader Peter Anthony PERRIN (Royal Australian Air Force)

For meritorious achievement in the design and creation of a Cyberspace Warfare workforce for the Royal Australian Air Force.



Source link

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News

Fremantle fans outraged after Matagarup Bridge lit up in West Coast colours after Dockers win over Richmond | Ralph Lauren

Fremantle fans leaving Optus Stadium last night were left bewildered after the Matagarup Bridge was lit up in...

More Articles Like This